Život u prekograničnim područjima je specifičan, jer svojim stanovnicima sa obje strane granice može donijeti koristi, ali i izazove. Oni uglavnom imaju sličan način života i dijele iste navike, kulturu i tradiciju, čak i dobra i zemlju. Zato je prekogranična saradnja (CBC) ključni element politike Evropske unije prema susjedima. Osmišljena je kao podrška promovisanju dobrosusjedskih odnosa, podsticanju integracije u EU i jačanju društveno-ekonomskog razvoja.
Crna Gora aktivno učestvuje u 5 trilateralnih ili transnacionalnih programa i 4 bilateralna programa prekogranične saradnje: sa Albanijom, Kosovom*, Bosnom i Hercegovinom i Srbijom. Da bi to podržala, EU je u prekograničnu saradnju naše države sa regionom uložila 52 miliona eura od 2007. godine, i to kroz sljedeće programe: Crna Gora-Albanija 16,6 miliona eura, Crna Gora-Kosovo 10,2 miliona eura, Bosna i Hercegovina-Crna Gora 12,6 miliona eura, Srbija i Crna Gora 12,6 miliona eura. Projekti koji se sprovode u okviru ovih programa realizuju se na lokalnom nivou i promovišu razmjenu znanja i iskustava među susjedima, nove vještine i pojačanu teritorijalnu saradnju. Oni imaju za cilj pronalaženje zajedničkih rješenja za zajedničke izazove, na održiv način.
Pomoć EU u programima prekogranične saradnje obuhvata: zapošljavanje, mobilnost radne snage, društveno i kulturno uključivanje preko granice, zaštitu životne sredine, borbu protiv klimatskih promjena, prilagođavanje i ublažavanje, sprečavanje i upravljanje rizicima od prirodnih katastrofa, razvoj turizma i zaštitu kulturnog i prirodnog nasljeđa. Pomoć EU za programe prekogranične saradnje nastaviće se i u budućnosti, u cilju promovisanja pomirenja, izgradnje povjerenja i dobrosusjedskih odnosa u regionu Zapadnog Balkana.
*Ovaj naziv ne prejudicira status i u skladu je sa Rezolucijom Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija 1244/1999 i Mišljenjem Međunarodnog suda pravde o Deklaraciji o nezavisnosti Kosova.