Planeta Zemlja je naš dom i svi ekološki problemi, kao što su zagađenje vazduha, zemlje, globalno zagrijavanje, nestašica vode i narušen biodiverzitet, imaju dalekosežne posljedice po njeno očuvanje i zdravlje ljudi. Stoga je važno uhvatiti se u koštac sa ovim problemima i zaštititi životnu sredinu za našu i buduće generacije.
EU je učinila ozbiljne napore u tome. Svojom politikom zaštite životne sredine od 1972. godine poboljšava evropsko blagostanje i zaštitu prirode. To je jedna od najvažnijih i najzahtjevnijih evropskih politika. Njome se štiti ljudsko zdravlje kroz zakonodavstvo o klimi, prirodi, otpadu, vodi, kvalitetu vazduha i hemikalijama. Zato Poglavlje 27, koje je posvećeno životnoj sredini i klimatskim promjenama, predstavlja jedno od najtežih i najzahtjevnijih pregovaračkih poglavlja.
Crna Gora je zvanično otvorila pregovore u sklopu ovog poglavlja 2018. godine, čime je zemlji, koja se deklarisala kao ekološka država, data prilika da ojača svoju politiku u oblasti zaštite životne sredine. EU je do sada uložila 40 miliona eura u zaštitu životne sredine u Crnoj Gori. Kroz različite projekte, EU je pomogla upravljanje otpadom, zaštitu vazduha i važnih staništa, a učestvovala je i u poboljšanju i izgradnji kanalizacione mreže u Crnoj Gori.
EU će nastaviti da podržava razvoj zakonodavstva u oblasti životne sredine, kao i razvoj i nadogradnju infrastrukture u cijeloj zemlji, sa velikim ulaganjima usmjerenim uglavnom na prečišćavanje otpadnih voda, kvalitet vazduha i zaštitu prirode.
Evropska unija je najveći donator i investitor u Crnoj Gori. Od 2007. godine dodijelila je više od 610 miliona eura bespovratnih sredstava kako bi unaprijedila živote crnogorskih građana. Kroz stotine projekata realizovanih u saradnji sa državnim i lokalnim vlastima, organizacijama civilnog društva, privrednicima i građanima, Evropska unija je u proteklih 15 godina ostvarila značajne promjene u Crnoj Gori.
Gradi domove i farme i ulaže novac u proizvodnju zdrave hrane. Unapređuje i modernizuje zdravstvene usluge. Pruža podršku složenoj reformi javne uprave, ali i nezaposlenima, dajući im priliku da pokrenu sopstveni biznis. Štiti crnogorske rijeke, jezera, šume i pašnjake, nastojeći da uspostavi evropske standarde zaštite prirode. Omogućava mladima da studiraju u inostranstvu, ali i da steknu nova znanja i vještine kroz neformalno obrazovanje. Posebno je posvećena pomoći ranjivim grupama, pa tako danas žene, manjine, LGBT zajednica, mladi i osobe sa invaliditetom imaju više prava i bolju zaštitu zahvaljujući investicijama EU.
Evropska unija sve ovo postiže dijelom kroz dobro poznati Instrument pretpristupne pomoći (IPA), putem kojeg pomaže Crnoj Gori da izgradi snažne demokratske institucije, ojača vladavinu prava, sprovede reformu javne uprave, obezbijedi veće poštovanje ljudskih prava, promoviše rodnu ravnopravnost, osnaži civilno društvo, unaprijedi regionalnu saradnju, poboljša kvalitet obrazovanja na svim nivoima, omogući održivi razvoj i smanji siromaštvo. Cilj je podsticanje suštinskih demokratskih i ekonomskih reformi u zemlji kako bi se bolje pripremila za punopravno članstvo i funkcionisanje unutar sistema EU. Istovremeno, pomno prati rezultate u pregovorima o pristupanju, pomažući Crnoj Gori da usvoji pravne tekovine EU i efikasno ih primijeni.
Na ovaj način, Evropska unija želi da građani Crne Gore već sada osjete konkretne benefite i napredak u svojim životima, a ne tek kada država postane dio Unije. Ovdje možete pročitati kako EU ulaže napore da ostvari svoj cilj – kroz jasan i praktičan pregled EU projekata u 14 različitih oblasti. Istražite našu web stranicu i slobodno nas kontaktirajte ako su vam potrebne dodatne informacije.