objavljeno

BLOG: Osnove zero-waste ishrane

Iako su okolnosti vanredne, proljeće je došlo, kao i svake godine, a sa njim i važni datumi u oblasti zaštite životne sredine, poput 22. aprila, Dana planete zemlje, U slavu ekoloških tema, cjelina koju obrađujemo ovog aprila i maja biće ishrana bez otpada, važan segment zero-waste života i uopšte borbe protiv klimatske krize.

Autorka: Anđela Đurašković

Prema priručniku “My zero-waste kitchen”, hraniti se u skladu sa zero-waste principima podrazumijeva kupovanje manje hrane, maksimalno korišćenje svih namirnica, i to što je moguće veći broj puta, i rad na tome da što manje sastojaka završi u kanti za otpatke.

Iz mog ugla, to je prvenstveno orjentisanje kuhinje prema dva pravila:

  1. Prestati sa kupovinom zapakovane hrane;
  2. Eliminisati bacanje hrane kroz promjenu pristupa namirnicama.

U današnjem tekstu biće riječi o prvom pravilu. Izbacivanje ambalaže za jednokratnu upotrebu, poput plastičnih flaša, kesa i činija obiman je poduhvat, i ne zavisi samo od vas. Koliko ćete biti uspješni u tome umnogome zavisi i od ponude u vašem okruženju. Ako na tržištu određene namirnice ne možete naći u nezapakovanom izdanju, nemojte biti obeshrabreni, već sebi za cilj postavite da iz svake trgovine izađete sa minimalnom količinom zapakovane hrane.

U tome će vam, prije svega, pomoći platneni cegeri, koje možete kupiti ili lako sašiti od sirovina poput stare pamučne jastučnice, majice ili zavjese (mrežasti cegeri su idealni za kupovinu mahunarki i sitnog voća i povrća). Ukoliko kod kuće već imate plastične kese od ranijih kupovina, njih možete koristiti kao kese za smeće ili ponovo upotrijebiti prilikom odlaska u kupovinu. Dobro je imati i činije sa poklopcem, za kupovinu gotove hrane ili namirnica poput mesa i sira. Za kupovinu tečnosti, tu su šolja za ponijeti za višekratnu upotrebu, koja će dobro doći za čaj ili kafu u pokretu, i termos flaše.

Kad god nemate opciju da neku namirnicu kupite bez ambalaže, kupite veće pakovanje. Time dugoročno stvarate manje otpada, najčešće štedite novac i obezbjeđujete se za duži period.

Gdje god je moguće, potrudite se da ambalažu ponovo iskoristite. Pinterest obiluje idejama za kreativan “upcycling” staklenih tegli, plastičnih kesa, činija od sladoleda, tetrapaka od mlijeka…Pustite mašti na volju i nađite stvarima novu namjenu, prosto ih iskoristite kao posude za namirnice, ili ih proslijedite nekome kome su potrebne kao sirovina za rad.

Kako sve ovo izgleda u praksi možete vidjeti u sljedećem video vodiču:

https://www.youtube.com/watch?v=UZiIsYypCsc